2011. november 30., szerda

Egy kis hagyomány november 30.

"A legjelentősebb házasságjósló, varázsló nap. Többnyire a lányoknak magányosan, titokban kellett ezeket a praktikákat elvégezniük. Próbáltak álomból jósolni. A párna alá férfiruhaneműt rejtettek, és egész nap böjtöltek. A jövendőbeli megálmodására utal a hajdúszoboszlói mondás:

     Aki böjtöl András napján,
Vőlegényt lát iccakáján.
     (Barna 1979: 119)

A párna alá tett nadrággal előzetesen is végezhettek hatékonyságot fokozó mágikus eljárást, például a Bódva vidékén a leány kendermagot vetett a favágítóba, nadrággal boronálta el, s úgy tette a feje alá. A csallóközi Medvén egész nap böjtöltek a lányok, a fejük alá éjszakára férfiruhadarabot tettek, hogy álmukban megtudják, ki lesz a férjük. Lefekvéskor mondták

     Ágyláb, léplek
Szent András kérlek,
mondd meg, hogy ki lesz férjem!
     (Marczell 1985: 51)

Ereszrázással is próbáltak jósolni. A zsúpfedeles házak ereszét megrázták, s a kötényükbe hulló magból jósoltak: „Ha a lány kötényébe búzamag hull, jómódú legény veszi feleségül, ha rozsmag, akkor szegény legény lesz a férje, ha pondró hull bele a zsúpszalmából, még a következő évben teherbe esik” (Ujváry 1975: 68).
A hallgatódzásból jóslásnak legismertebb formája volt az ól rugdosása, mely nemcsak András-napkor szokásos praktika. Úgy vélték, ahányat röffen a disznó, annyi év múlva mennek férjhez. A Zempléni-hegység falvaiban azt is figyelték, hogy anyadisznó röffen-e először, mert az özvegyet jelzett, a malac pedig legényt.
Szemétre, trágyadombra állva figyelték, honnan hallják a kutyaugatást, úgy gondolták, hogy abból az irányból jön majd a jövedőbelijük.
A Bódva vidékén András-napkor szokás volt a fonóból kisurranni, és kendermaggal hajigálni az ablakokat, várva, hogy a bennlevők mit mondanak. Azt várták: „Csengős lovon vigyenek”, de sokszor a házbeliek tréfából ilyeneket mondtak: „Vess fattyút!”, „Vénülj meg!”, „Vessz vénlánynak!” (Ruitz 1965–66: 599).
A közös jóslások többnyire a fonóban történtek – ólomöntéssel, gombócfőzéssel. A gombócba egy-egy férfinevet rejtettek, amelyik elsőnek jön fel a víz tetejére, az lesz az illető férjének a neve. Az ólomöntésnél az öntvény alakjából a jövendőbeli foglalkozására igyekeztek jósolni.
A moldvai és Gyimes-völgyi magyarok ezen a napon a farkasok ellen megfokhagymázták {7-211.} az ajtókat, hogy ne vigyék el a jószágot. E célból összekötötték az ollót, mert ha nyitva maradna, a farkasok elvinnék a juhokat. András-napkor kezdődtek a disznóvágások, disznótorok, ezért nevezték disznóölőnek is." (1)

Forrás:
(1)http://vmek.oszk.hu/02100/02152/html/07/172.html

2011. november 29., kedd

Só-liszt-gyurma szerelem!!!

Advent első vasárnapja ide vagy oda, ebbe az adventi koszorúba beleszerettem. Nem hagyott nyugodni meg kellett csinálnom. Annál is inkább, hogy SÓ-LISZT-GYURMÁBÓL VAN!!!!

Egy korábbi Praktika magazinba láttam. Első látásra szerelem!!
Elkészítése egyszerű, csak kicsit korábban kellett volna elkezdeni!
Hozzávalók:
50 dkg liszt, 25 dkg só, 1 csésze víz, 1 zacskó őrölt fahéj, 3 kávéskanál őrölt szegfűszeg, 1 csapott evőkanál kakaó, arany glitter spray
1 tégla nedves oázis, termények, tobozok, 4 teamécses, strasssz szalag, gyöngyök, csillagánizs, egész fahéj
1. A lisztből, sóból, vízből, fahéjból, kakaóból, szegfűszegből gyurmát gyúrunk. Kisodorjuk kb fél cm-es vastagra. Egy nagyob tányér és egy nagyobb szaggató  segítségével 2 darab  koszorút vágunk ki. Egy napig szárítjuk, majd kisütjük. Lefújuk arany glitterrel.

2 . Az oázis téglából kis kockákat vágunk és a kisütött koszorúra ragasztjuk. Majd ráragasztjuk a másik koszorút.

3. A teamécsesekre ráragasztjuk a strassz szalagot. (de bármely más karácsonyos szalag is jó.) A felső koszorúra ráragasztjuk a mécseseket. 

Megdíszítjük fenyőággal, tobozokkal, terményekkel.

4. A felső koszorút díszíthetjük csillagánizzsal, egész fahéjjal.

2011. november 28., hétfő

Süti éhségem van

A lázas adventi készülődésben szénhidrát hiányom van. Valami gyors, valami finom kell nekem. Eszembe jutott az anyukámtól tanult csúsztatott palacsinta. Gyors, és nagyon finom, így hát elkészítettem!

Hozzávalók:
25 dkg liszt, 4 dl tej, 5 dkg szoba hőmérsékletű margarin, 5 dkg cukor, 3 tojás, csipet só, 15 dkg darált dió, 10 dkg cukor, 1 teáskanál cukrozott citromhéj, mazsola ízlés szerint

1. A tojássárgáját habosra keverjük a margarinnal és a cukorral. A lisztet és a tejet felváltva a habos keverékhez adjuk.
2. A tojásfehérjét a sóval habosra keverjük. Majd óvatosan a lisztes keverékhez adjuk. A tészta sűrűbb lesz, mint a normál palacsinta tészta.

3. A tésztából egy merőkanállal tegyünk a felhevített serpenyőbe, az egyik felét megsütjük, majd egy tűzálló tálra csúsztatjuk (amit utána be lehet tenni a sütőbe). Innen a neve is!!! Én teflon serpenyőt használtam, így nem kellett olajozni.



4. A diót elkeverjük a cukorral, cukrozott citromhéjjal, mazsolával. A tölteléket a sült palacsintára tesszük, rácsúsztatjuk a következőt. Kisütjük a palacsintákat, majd az utolsó palacsintát kissé nagyobbra hagyjuk és ráfordítjuk a palacsinta toronyra a hasával (sületlen felével) lefelé.

5. 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sütjük.






2011. november 27., vasárnap

S.O.S S.O.S

A következő emilkét kaptam, ezt meg kell osztanom !!!

-egy kétségbeesett kérést továbbítok, lehetőleg minden lehetséges fórumon, így itt is, kérem a kedves vizslabarátokat, -tudom ti is e népes táborba tartoztok- hogy segítsen: az alábbi egy ma kapott e-mailem részlete: Ma keresett meg telefonon bennünket a szomszéd ANDREA, építészmérnök barátnönk S.O.S sürgősségű kéréssel: A barátainál egy magyar vizsla szuka
16 az az tízenhat kis kutyát hozott a világra! Az anya állat a szülés következtében kimult! Így a család minden épkézláb tagja kénytelen volt felcsapni dadának.
Már igen nehezen tűrik a cumíztatással járó idő és fizikai megterhelést!
Minden befogadó segítséget elfogadnának!

Ha bárki tud segíteni, írjon!!!!
Köszi
Mazsola

Advent első vasárnapja november 27.

Adventi gondolat:

Az éjszakák olyan hosszúak, a tél olyan sötét,
De vidám fények köszöntik karácsony ünnepét.
S éppen mikor a hideg szél már csontjainkba mar,
Karácsony lelki békéje lágyan betakar.
Mikor a remény hunyni tűnik, jön a karácsony
Hogy gyermeki, hívő szívünkbe új erőt oltson.

Karen Joy Ganon

Már nagyon vártuk az idén is az adventet.  Most talán sokkal jobban. Az idén már Kis Mazsola is aktívan részt vesz mindenben. Nálunk a gyertyák legalább egy hete szinte folyamatosan égnek a kis mécsestartókban, de nem csak nálunk, hanem mindkét nagymamánál is. Mazsolácska csak annyit mond:
Gyújtsunk gyertyát!! Mi meg persze engedelmeskedünk. Minden nap meggyújtjuk a karácsonyi mécsesekben a gyertyákat. Ő pedig átszellemült arcocskával figyeli a lángokat, szemeiben valami különleges fény ragyog. Mi pedig nagyon boldogok vagyunk vele.
Az idén - a tavalyihoz hasonlóan - minden advent vasárnapján valami finom sütit sütök, amit közösen fogyaszt el a család az adventi koszorú gyertyafényei mellett. Az elmúlt évben is nagyon jól sikerült, így tovább ápoljuk ezt a szokást.
Az első vasárnap advent csillagait sütöm meg. Nagyon egyszerű, gyors és hihetetlenül finom.

Hozzávalók:
1 csomag levelestészta, 1 tábla csokoládé, 1tojás

1. A levelestésztát 15 perccel a sütés előtt kivesszük a hűtőből. A csokit kockákra tördeljük. A tojásokat kettéválasztjuk.
2. A levelestésztából csillagokat szaggatunk, a tésztát a tojásfehérjével megkenjük, rátesszük a csoki kockákat. Ráhelyezzük a másik csillagot, kissé összenyomjuk. Tetejét megkenjük tojássárgájával.








3. 180 fokra előmelegített sütőben kb 10 percig sütjük. Tálaláskor megporcukrozzuk ízlés szerint.



Nagyon boldog adventet kívánunk mindenkinek!!

2011. november 26., szombat

Adventi naptár 1. rész

Elkészült Kis Mazsola adventi naptárja! valami igazán szépet szerettem volna készíteni neki. Sokat gondolkodtam, végül e mellett döntöttem.
Karácsonyi Manó Kis Mazsolának sok sok zsebbel, amibe kerül majd minden napra valami izgalmas, valami finomság.


Az alapötletet egy régi Praktika magazinba találtam. Innen vetem ki a szabásmintát, az alapanyaga pedig egy régi piros blézer, egy lepedő, egy darabka kockás anyag zsebeknek.


A szabásminta alapján kiszabtam 2 darab fejecskét, 4 darab fülecskét, 2 darab manósipkát, 4 darab manókesztyű, 4  darab manócsizma,  2 darab manókabátot, 4 darab manókezecske, 4 darab manólábacskát, 2 darab manótestecske. 24 darab zsebecske
A manófej varrása:
Összevarrtam szint színével összefordított manófülecskét az íves oldalukon, majd kifordítottam, kitömtem vattával, ugyanígy készítettem a másik fület is. Majd a fejecske egyik szín oldalára gombostűztem a bejelölt helyre a fülecskéket, ráfektettem szín oldalával lefelé a másik fejecskét és összevarrtam, a nyaknyílást kihagytam. Kitömtem vattával, rajzoltam rá szemecskét, szájacskát. A sipkákhoz összevarrtam az anyagokat színt a színével fordítva, kifordítottam és kitömtem, majd a fejecskére öltöttem.

A karocskák és lábacskák varrása:
Egy manókesztyűt és egy manókarocskát színével összefordítva összevarrtam az egyik végénél. Így jártam el a másik kezecskével is. Majd összevarrtam azokat és kitömtem.


A manókesztyűt és a manólábacskát színével összevarrtam az egyik végénél. Így jártam el a másik lábacskával  is. Majd összevarrtam azokat és kitömtem.
Manótestecske összeállítása:
A kezecskéket és a lábacskákat egyenként rárögzítettem a testecske egyik szín oldalára. No ez kicsit nehézkes volt, mert egy idő után akkora volt a kezek és lábak mennyisége, hogy alig akartak elférni. Majd ráfordítottam a másik manótestecskét színével, alaposan meggombostűztem és összevarrtam, hagytam egy kifordító nyílást, amit kitömés után összevarrtam. Rávarrtam a fejecskét a testre.
Manókabát elkészítése:
A kiszabott manóruhára felvarrtam a zsebecskéket, majd összevarrtam a ruhát színt a színével összefordítva.
Végül felöltöztettem a manócskát, angyal hajat ragasztottam a fejecskére. Varrtam két masnit a sapira és egy szalagot, amivel fel lehet akasztani.




2011. november 25., péntek

Egy kis hagyomány... November 25. Katalin napja

Katalin napja házasságjósló napok egyike Somogyban. Ilyenkor szokásos a Katalin -gally vízbe tétele. Amelyik eladó leány ága kizöldül karácsonyra, az a következő évben férjet talál. Néhány helyen úgy tartják, hogy csak a szűz leány ága virágzik ki. (ajaj, itt már bajban lennék;-)))))
úgy tartják, hogy ezen a napon a leányokat nem látogathatják a legények. Az asszony nép számára, pedig tilos a mosás!! (így ma pihen a mosógépünk, és én is . HI-HI-HI)
Kapolyon ezen a napon tyúkot szoktak vágni, mert úgy tartják, ha nem vágnak, akkor megdöglenek a tyúkok.
Katalin régebben szintén az egyik leggyakoribb női név volt, így szokás volt a Katalin napi bál megrendezése is. Annál is inkább, mert advent előtt ekkor lehetett utoljára táncolni. Ezzel lezárult a mulatságok időszaka. Boldogasszonyfán azt mondták: "Katalin elzárja a hegedűt."
Katalin napja fontos időjárási előrejelző nap is. A jól ismert rigmus:
Ha Katalin kopog, a karácsony locsog:
Ha Katalin potyogós, a karácsony ropogós.
Nos, majd kiderül, reméljük azért karácsony táján kapunk egy kis hóesést odafentről!!!

2011. november 24., csütörtök

Új láz: Bonbon, trüffel, praliné 1.rész

Mikor megláttam a Lidl-ben a szilikon formát, tudtam, hogy egy még újabb láz van születőben. Imádom a csokit, egyszerűen imádom. Mindegy milyen, édes, keserű, tej, lyukas, kicsi, nagy, mandulás, mazsolás, mogyorós.....
Szóval, mint a Gombóc Artúr. Sajnos...;-))))))
De ez valami olyan csoda, amit eddig még nem éltem meg. Fantasztikus ilyet készíteni. Már alig vártam, hogy a konyhába mehessek és kipróbáljam. Az első praliném egy tejszínes, kókuszos praliné étcsoki kabátban.

Hozzávalók:
100 g étcsoki, 5 dkg kókusz reszelék (egyszer apa hozott Kis Mazsolának egy kókuszdiót, én pedig lenyúltam belőle a kókuszt, és lereszeltem, és ledaráltam, ISTENI!!!)3-4 evőkanál tejszín, 5 kocka fehércsoki, pici só

1. Az étcsokit vízgőz felett felolvasztottam, egy kicsi ecset segítségével kikentem a szilikon forma mélyedéseit. Alaposan ki kell kenni, mert ha nem akkor széttörik miközben ki akarjuk szedni a formából. Én csak tudom, mert 1-2 meg kellett egyek, mert rontott volt!!! :-)))))

 Kitettem a kinti hűtőbe, azaz a teraszra...

2. Közben a tejszínt, a kókuszt, a fehércsokit összefőztem és szinten kitettem a kinti hűtőbe. Fontos, hogy a praliné töltelék hideg legyen, mert különben megolvasztja a kabátot...
3. Ha csoki a formában megszilárdult, egy kiskanál segítségével belekanalazom a tölteléket. Kb 1 mm maradt el, erre jön majd a fedő csoki réteg, de addig is hűlni kell.

4. Ha meghült a parliné, a maradék csokival befedem. Közben persze, lehet, hogy meghűlt az étcsoki és újra kell melegíteni.

Majd újra hűteni, hogy jól megszilárduljon. Én másnap reggel vettem elő őket!!! Hmmmm.....

Az első pralinémet így készítettem, nagyon nagy sikere volt, sokáig nem kellett tartogatni, mert kb 5 perc alatt eltűnt, mint egy szálig.
Aztán olvasgattam és láttam különféle praktikákat, no majd a következőnél kipróbálom.. Mikor is? Holnap????!!!!!

2011. november 23., szerda

Bomba bomba .....káposztabomba

Ez nem egy közönséges bomba!!! A múltkor a zöldségesnél nem tudtam ellenállni a egy fej kelkáposztának. Annyira szép zöld volt, hogy teljesen elrabolta a szívemet. Én szeretem a kelkáposzta főzeléket, de Kis Mazsola és apa, nem annyira. Így muszáj volt valamit kitalálnom. No lássuk, mi van itthon a kelkáposzta mellé. Mondjuk darált hús...
Aztán jött az ötlet, hogy rakott kel, de kicsit másképp! A husi bent van a káposztában. Kis Mazsola egyszerűen falta, még másnap is a maradék 1 cikket megette.

Hozzávalók:
1 közepes fej kelkáposzta, fél kg darált sertés hús, 1 tojás, só, bors ízlés szerint, 2 gerezd fokhagyma tisztítva, apró darabokra vágva, tejföl, 2-3 evőkanál olaj, 5 dkg rezslet füstölt sajt

1. A darált húst az olajon megpirítjuk, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Hozzáadjuk a fokhagymát, végül a tojást, de azzal már nem sütjük tovább. Így kissé összetartja a tölteléket.
2.  A kelkáposztának a torzsáját óvatosan kivágjuk, mint egy kis kalapot, de nem dobjuk el, mert ez lesz a dugó a töltelék tetején. Majd óvatosan egy karalábévájóval elkezdjük kivájni a kelkáposzta belsejét. A kivágott levél darabokat a húshoz adjuk. A vájást addig folytatjuk, míg kb egy cm vastag marad a bomba oldala.
3. Ha kész, akkor beletöltjük a húsos, kelkáposztás tölteléket. Rátesszük a torzsa kalapot, és egy akkora fazékba tesszük, amibe kényelmesen belefér és feltudjuk önteni annyi vízzel, hogy majdnem ellepje. A főzővizet alaposan be kell ízesíteni. Én házi vegetát tettem bele és még sót egy teáskanállal. Majd puhára fűzzük, de vigyázni kell, mert ha nagyon elfő, akkor nem lesz finom. Én kb 40 percig főztem.
4. Ha kész, akkor egy tepsibe tesszük, a bomba tetejét megszórjuk reszelt füstölt sajttal és meggrillezzük. Tejföllel kínáljuk.







2011. november 22., kedd

Elmaradt napok...

Sajnos lemaradtam. Márton és Erzsébet lemaradtak. Ezt nem lehet kihagyni!!!
Nos november 11. Márton napja. (Azért a pecsenyét megsütöttem....)
Hazánkban régóta jeles egyházi ünnep, hiszen Szent Márton Pannóniában, a mai Szombathely elődjében Savariában született. Szent Márton a pannonhalmi apátságnak a védőszentje. Somogy megyében számos templom viseli Szent Márton nevét. Ezt tempolombúcsúval meg is szokták ünnepelni.
Szent Márton legendája szerint, hívei meg akarták választani püspöknek, de ő ezt szerénységből elutasította, és hogy ne találják meg a ludak óljába bújt, de azok gágogásukkal elárulták őt. Ehhez kapcsolódik a Márton  napján ismeretes hagyomány a hízott lúd fogyasztása. " Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik."
Somogyban szokás volt a Márton napi sült liba mellcsontjából az előttük álló téli időjárást megjósolni. A legrégebbi kalendárium szerint " Márton lúd mellye, ha világos, hó, ha fekete, eső" Nos a csont világos volt, annyit mondhatok. (de lehet, hogy a főzés technológia miatt?? ;-)))))) Így hó várható a régiek szerint.
A Márton nap időjárásából következtettek a régiek a várható időjárásra is. A jó kapolyiak szerint: " Ha Márton fehér lovon érkezik, akkor enyhe tél várható, ha sárga lovon, akkor erős tél lesz. Vagyis a Márton- napival ellenkező időjárás várható a télre. Ezen a napon nálunk nem volt rossz idő, így félő, hogy erős tél lesz!!!
November 19. Erzsébet napja
Az Erzsébet név a 20. század közepéig igen kedvelt női név volt. Köszöntésük mindig ünnepi esemény volt. Nálunk is, hiszen a nagyi és a dédi is Erzsébet.
Somogyban fontos időjárásjelző szerepe van az Erzsébet napnak:
Ha Erzsébet megrázza a dunyháját, lehetséges a havazás. A buzsákiak szerint:
" ha Erzsébet havazik, /megmaradhat tavaszig."
Nos nem havazott ezen a napon, de igen hideg, zord idő volt. Majd kiderül, milyen is lesz a tél.

Forrás (1)Király Lajos: Somogyi népszokások I.Kiadó: Kaposvári Egyetem Csokonai Vitéz Mihály Pedagógia Főiskolai Kar Somogy Megyei Pedagógus- továbbképző és Szolgáltató Intézete 126-128.p.

2011. november 21., hétfő

Indul a visszaszámlálás!!!

Már csak alig egy pár nap van vissza advent első vasárnapjáig! Neki láttam koszorút gyártani! Sikerült 3 darabot elkészítenem. Kettő olyan gyorsan elkészült, hogy azonnal nekiláttam a harmadiknak is.

Az elsőt a gyümölcs kosarunk ihlette. Eddig almák laktak benne, most már karácsonyi gömbök és gyertyák. Annyira egyszerű, hogy muszáj volt megcsinálnom. Ezt még vasárnap reggel is el lehet készíteni.
Szóval kell hozzá egy gyümölcsös kosár, egy kis raklapnyi karácsonyi gömb, egy kis fenyő ág vagy tuja ág, 4 gyertya természetesen és kb 3 méter széles szalag.
A 4 gyertyát a kosárhoz erősítettem, szép masnit kötöttem a karcsú derekukra, a kosárba tettem a gömböket és tettem közéjük egy kevés zöldet. Ja és már kész is van??? Kis Mazsola megszerezte a gömböket és boldogan szaladgált velük a lakásban fel és alá. Kicsi arca finoman kipirult és nagyon boldog volt. Persze én is, nem volt baj, hogy amit előtte hosszú percekig igazgattam, az most szét esett!! De az arcán lévő mosoly mindenért kárpótolt!!! :-)))



A másodikhoz kell szintén 4 gyertya, egy szép üveg tál, lehet szögletes de nekem csak ovális volt, 5-6 karácsonyi gömb (1 legyen nagyobb), néhány kisebb toboz,  3 rúd fahéj, egy kevés tuja ág, és a lényeg egy szép szál mikulás virág. Ez a lelke a koszorúnak!

 
Mónika terítőjén.....
 A gyertyákat ívesen elrendeztem a tálon, közéjük potyogtattam a pici tobozokat és a tuját. A gömböket a tál elejére tettem. A nagyobbik gömböt megtöltöttem forró vízzel (igen!!), óvatosan beletettem egy szál mikulás virágot, szükség esetén levágtam a szárából és a levelekből. De jó ha marad rajta zöld levél is. A fahéjból háromszöget készítettem ragasztópisztoly segítségével, majd ráültettem a gömböt a mikulás virággal. Kicsi aranyglitter spary és csillog mint a csuda.
























A harmadik kicsit, de tényleg csak egy kicsit nehezebb.

Kell hozzá 4 darab kicsi cserép, 4 teamécses, 1 nagyobb koszorú alap, 4 csavar (a pontos típusát nem  tudom, apa adta) egy csomó apró kis termés: toboz mindenféle  kicsi formában, ciprus termés, szárított virág, fél dió, csillagánizs, szegfűszeg, kevés moha, egy kéz szál hamvas nyuszifül (nem kicsi nyuszié, hanem egy növényé...) nálunk az egyik virágosnál lehet venni ilyen apró kis mindenfélét. Nagyon imádom válogatni!!! Ja, egy ragasztó pisztoly, és patron.
A koszorú alapra felcsavaroztam a cserepeket, beletettem a mécseseket, majd jöhet a ragasztás. Kicsit szöszmötölő, de megéri. Majd jöhet egy kicsi arany glitter, és kész!!!