Kamilla
Orvosi székfű. Bubulyka, katóka, pipiske. Matricaria chamomill L. A fészkes virágzatúak (Compositae) családjába tartozó, az ország minden táján megtalálható, nagy tömegekben azonban az Alföldünk szikes legelőin termő, közismert, egyéves növény. Termesztjük is.
Gyökere kicsiny, dúsan ágas. Szára 10—40 cm magas, egyenes vagy felemelkedő, merev, elágazó, hengeres, osöves. Levelei szórtak, ülők, hosszúkás, lándzsás kerületűek, kopaszok, zöldek, az alsók háromszor, a középsők kétszer, a felsők egyszer sallangosan szeldeltek, a sallangok fonalasak. Virágfészkei hosszú kocsányokon laza bogokban állnak. A vacok eleinte félgömb alakú, virágzáskor kúp alakúra megnyúlik. Kamilla belseje üressé válik. A fészkek 12 — 18 nyelves, fehér sugárvirágból és számos, hengeres, sárga korongvirágból állnak. A sugárvirág nyelves karimája kezdetben felálló, majd elálló, később visszahajtott. A virágzat jellemző, kellemes illatú. Az Alföldön április végétől május végéig, más vidékeken június—júliusban is virágzik.
A kamillavirág egyik legfontosabb, legkeresettebb gyógynövényünk. A virág akkor alkalmas gyűjtésre, amikor a fészkek korongvirágai már sárgák, a sugárvirágok (amelyeket „sziromnak" neveznek) pedig már vízszintesen vagy annál valamivel lejjebb állók.
Megszárításra a virágot nem szabad rétegesen kiteríteni, hanem szinte virágot virág mellé kell vékonyan a padozaton elhinteni, így a virág rövid idő alatt megszárad anélkül, hogy
A kamillavirág világszerte a legismertebb, gyakori háziszer és a legtöbb állam gyógyszerkönyvében szereplő hivatalos drog. Forrázással készült teája nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, emésztést serkentő, izzasztó, fertőtlenítő, gyomor- és bélbajokat megszüntető hatású. Külsőleg szemborogató, toroköblítő, foghúserősítő. Nem csupán gyógyteaként használják, hanem sokaknak mindennapi italuk is, mert íze kellemes és jó közérzetet nyújt.
Forrás: RÁPÓTI JENŐ — ROM VÁR Y VILMOS: Gyógyító növények
Medicina Könyvkiadó Rt. • Budapest, 1997. 182-184. p.
Úgy gondoltam, hogy a Maria Tereben utasításai szerint nem csak gyógyteát készítek, hanem valami különlegeset is.
Kamilla olajat készítettem.
Egy kis üveget megtöltöttem napfényes időben gyűjtött kamillavirággal, majd felöntöttem jóféle hidegen sajtolt olivaolajjal. Jól lezárjuk és két hétig érleljük napon. Majd a hűtőben tároljuk. A kamillák helyesen felúsztak az üveg tetejébe. :-)))))
Kamillaolajat már az ókorban is használtak bedörzsölésre idegfájdalom és végtagszaggatás esetén. A régi egyiptomiaknál a kamillát lázcsillapító és hőcsökkentő hatása miatt a „napisten virágjáénak nevezték. A matricaria a latin mater-anya szóból ered, hiszen az őszi margitvirágot az anyák és a nők betegségeinek gyógyítására használták! Régi füvészkönyvekben az olvasható, hogy a kamillaolaj megszünteti a végtagok fáradtságát és a leforrázott kamilla a beteg húgyhólyagra téve csökkenti a fájdalmat.
Forrás:
Maria Treben: Egészség Isten patikájából, HUNGA PRINT Nyomda és Kiadó, 1990. 29-30.p.
A kis szorgalmas!!! De szégyenlős!! |
Gyönyörűűűű |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése