2012. május 31., csütörtök

Jelentem Front van!! Megint....

Sőt ennél több is van ma!!! Nemzetközi Front, Anya, Kaki és Cici nap van! HŰHA..... Halmozottan hátrányos helyzetűek voltunk ma! No, de ne szaladjunk ennyire előre! Kezdjük az elején!!
Azt, hogy jön a Front, az már tudtam. igen a kis levelibékám jelzett nekem, már tegnap! A szokásos menetrend szerint zajlott minden. Csak annyival tupírozva a dolgot, hogy most a mi kis drágánk nem aludt el időben, hanem egészen éjfélig húzta. (csak mellékesen számolok róla be, hogy elalvásig "kiolvastunk" néhány mesekönyvet, beragasztottunk egy-két-sok matricát, megnéztük apa összes szerszámos újságát, és még nagyon sok minden mást csináltunk!!!!!). Így aztán én is frissen és fitten ébredtem a mai frontos reggelen ;-)))))))
Ennek következtében Kis Mazsola annyira Anyás volt ma, hogy nem túlzással 1 méterre sem távolodhattam el az én édes kisfiamtól. De annyira nem, hogy miután ö befejezte az ebédet és lekéretőzött a helyéről, közölte, hogy én is menjek! De azonnal! (persze én még csak a levesig jutottam el) Ő azonban könyörtelenül követelt. Nem volt jó a mami, a papi, csak az anya!!! Így én menet közben igyekeztem ebédelni. Kicsit nehéz volt, mert rántott ponty volt az ebéd ;-)))
Hogy, hogy jön a képbe ezek után a kaka és a cici!
Menjünk egy kicsit vissza az időben!
Egyszer korábban olvastam, hogy egy híres celeb anyuka azt mondta, miután megszületett a kisfia ő is csak arról tudott beszélgetni a szintén gyermekes barátnőivel, hogy aznap éppen volt-e kaki, mennyit szopizott a baba, aludt-e éjszaka.
Nos, igen. Ezek nagyon nagy dolgok egy baba és egy anya életében. Főleg az elején.
Aztán később is. Így jártunk mi is. Kis Mazsola már két napja nem kakilt!  Már reggel éreztem, hogy ez a mai nap nem lesz egyszerű. A kis pocakja biztosan nem volt az igazi, érezte, hogy valami készülőben van. Ettől az én kis angyalkám annyira izgága és feszült volt, hogy szinte 5 percenként szólt, hogy:
-Anya! Kaka! Vedd ki! - sajnos az eredmény csak késő délután érkezett meg. Akkor viszont olyan illat volt, hogy hűűűűűű.
És végül a Cici! Nos, ez volt az egyetlen hely, ahol az én drága kincsem megnyugvást talált. Így aztán sokszor, sokáig űzte ezt az elfoglaltságot. ;-))))))
Én mondom nem volt egyszerű a nap! De a vége - mint mindig - HAPPY END! Kis Mazsola este 8 órakor már békésen szundikált!


2012. május 30., szerda

A mindenre jó gyógynövény


Kamilla


Orvosi székfű. Bubulyka, katóka, pipiske. Matricaria chamomill L. A fészkes virágzatúak (Compositae) családjába tartozó, az ország minden táján megtalálható, nagy tömegekben azonban az Alföldünk szikes  legelőin termő, közismert, egyéves növény. Termesztjük is.
Gyökere kicsiny, dúsan ágas. Szára 10—40 cm magas, egyenes vagy felemelkedő, merev, elágazó, hengeres, osöves. Levelei szórtak, ülők, hosszúkás, lándzsás kerületűek, kopaszok, zöldek, az alsók háromszor, a középsők kétszer, a felsők egyszer sallangosan szeldeltek, a sallangok fonalasak. Virágfészkei hosszú kocsányokon laza bogokban állnak. A vacok eleinte félgömb alakú, virágzáskor kúp alakúra megnyúlik. Kamilla belseje üressé válik. A fészkek 12 — 18 nyelves, fehér sugárvirágból és számos, hengeres, sárga korongvirágból állnak. A sugárvirág nyelves karimája kezdetben felálló, majd elálló, később visszahajtott. A virágzat jellemző, kellemes illatú. Az Alföldön április végétől május végéig, más vidékeken június—júliusban is virágzik.
A kamillavirág egyik legfontosabb, legkeresettebb gyógynövényünk. A virág akkor alkalmas gyűjtésre, amikor a fészkek korongvirágai már sárgák, a sugárvirágok (amelyeket „sziromnak" neveznek) pedig már vízszintesen vagy annál valamivel lejjebb állók. 
Megszárításra a virágot nem szabad rétegesen kiteríteni, hanem szinte virágot virág mellé kell vékonyan a padozaton elhinteni, így a virág rövid idő alatt megszárad anélkül, hogy
A kamillavirág világszerte a legismertebb, gyakori háziszer és a legtöbb állam gyógyszerkönyvében szereplő hivatalos drog. Forrázással készült teája nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, emésztést serkentő, izzasztó, fertőtlenítő, gyomor- és bélbajokat megszüntető hatású. Külsőleg szemborogató, toroköblítő, foghúserősítő. Nem csupán gyógyteaként használják, hanem sokaknak mindennapi italuk is, mert íze kellemes és jó közérzetet nyújt.

Forrás: RÁPÓTI JENŐ — ROM VÁR Y VILMOS: Gyógyító növények
Medicina Könyvkiadó Rt. • Budapest, 1997. 182-184. p.

Úgy gondoltam, hogy a Maria Tereben utasításai szerint nem csak gyógyteát készítek, hanem valami különlegeset is. 
Kamilla olajat készítettem.

Egy kis üveget megtöltöttem napfényes időben gyűjtött kamillavirággal, majd felöntöttem jóféle hidegen sajtolt olivaolajjal. Jól lezárjuk és két hétig érleljük napon. Majd a hűtőben tároljuk. A kamillák helyesen felúsztak az üveg tetejébe. :-)))))

Kamillaolajat már az ókorban is használtak bedörzsölésre idegfájdalom és végtagszaggatás esetén. A régi egyiptomiaknál a kamillát lázcsillapító és hőcsökkentő hatása miatt a „napisten virágjáénak nevezték. A matricaria a latin mater-anya szóból ered, hiszen az őszi margitvirágot az anyák és a nők betegségeinek gyógyítására használták! Régi füvészkönyvekben az olvasható, hogy a kamillaolaj megszünteti a végtagok fáradtságát és a leforrázott kamilla a beteg húgyhólyagra téve csökkenti a fájdalmat.

Forrás:

Maria Treben: Egészség Isten patikájából, HUNGA PRINT Nyomda és Kiadó, 1990. 29-30.p.

A kis szorgalmas!!! De szégyenlős!!
Gyönyörűűűű





2012. május 29., kedd

Megjelent június GOOD FOOD





Egyszerűen imádom, hogy milyen időben megérkezett. Nem is reméltem, hogy még ünnepek előtt megérkezik. De ez nagyon tetszik nekem, hogy ilyen pontosan érkezik. Sőt mi több nem hogy csak pontosan, de jóval korábban érkezik, mint számítottam. 
Bevallom, hogy amikor megjön azonnal nem is nézem meg. Leggyakrabban este, mikor mindenki alszik, akkor veszem elő. Először gyorsan végig lapozom, leginkább csak a képeket futom át. Majd szépen lassan, kezemben egy tollal végig böngészem a magazint. A tollra azért van szükség, mert pontosan megjelölöm melyik ételt szeretném elkészíteni. Az első számban, csak keveset találtam. Ebben a számban azonban szinte mindet megjelöltem. 
Hogy miért szeretem ezt az újságot? Mert mindegy, hogy mit főzök belőle, levest, főételt, köretet, desszertet, mindegyik  szuper lesz és az egész család -még a kicsit válogatós apósom is- imádja! Ez kell nekem! Pontosabban NEKÜNK!
Néhány amiket biztos elkészítek:
Tepsis kolbász gyors hagymás szósszal
Nyári serpenyős csirke
Gyors banánfagyi!!!!
Mediterrán töltött paprika
Mézes-vaníliás madeleine
Cukros esküvői korongok........

Ó, te jó ég az összes receptet ki szeretném próbálni!
Azt hiszem új blogot kell indítanom!!

2012. május 28., hétfő

Kertness avagy mínusz egy kapor!

Kis Mazsola imádja a kertet, csak úgy hívja: " Az én kertem!" Minden nap megnézzük, ahogy mondani szoktuk a szemünkkel növesztjük a termést. Reggelente, amikor lemegyünk az udvarra, az első utunk, mindig a kertbe vezet. Számba vesszük a paprika, paradicsom palántákat, a salátát, a fűszernövényeket cukorborsót. Nézegetjük a még ki nem bújt növényeket.
Hamarosan itt a cukorborsó szüret!

Szirmait bontja a paradicsom is!
Az én kedvencem SALÁTA!!!
Egy kis fűszernövény.....

Kis Mazsola rendszeresen kapálja, gereblyézi, gazolja és öntözi a kertjét. Igaz igaz, nemcsak a gazoktól szabadul meg, hanem néha értékes növényektől is.  Így történt ez most is.
Az ágyások szélén kelt kapor. Mint gondos anya, letörtem egy kis ágacskát összedörzsöltem az ujjaim között és megmutattam neki milyen finom illata van. Elmondtam neki, hogy ezt tesszük többek közt a tökfőzelékbe (amit még szeret az én kisfiam:-)))), majd elmúlik, szoktuk mondani!! ). Az én drága kis csimotámnak annyira tetszik a kapor, hogy utána bárhol talált egy árva kis szálat is, azonnal kihúzta, ráadásul tövestül. Majd vidáman sietett hozzám, vagy a mamihoz:
- Kapar, kapor, kapor.
Sajnos sikerült majdnem a teljes kapor populációt kiirtania. Veszélyben a kovászos uborka!!!!

2012. május 27., vasárnap

Last minute süti gyermeknapra

Ma nem csak pünkösd van, hanem gyermek nap is! Az én kis Mazsolám imádja ezt a napot. Hogyne szeretné, mikor a nagy szülők extra ajándékokkal halmozzák el! Ez egy szuper ünnep, nem kell várni sem a nyuszit, sem a Jézuskát, de még jónak sem kell lenni. Csupán gyereknek! Én is GYEREK AKAROK LENNI!!!!
No ezt a süti, még az utolsó pillanatban is el lehet készíteni!!! Gyors, finom és szuper egészséges!!!

Könnyű epertorta


Hozzávalók 18 cm átmérőjű tortaformához (nekem 28 cm-es van, így nem lett olyan magas, de szuper így is)

15 dkg teljeskiörlésű  gabonából készült keksz morzsává őrölve (én Lidl-Aldi-ban vásárolt vajas teljeskörlésű kekszet választottam)  10 dkg vaj olvasztott vaj, 50 dkg ricotta, 25 dkg eper összeturmixolva,  20 dkg eper apró kockákra vágva, 5 evőkanál méz, 1 zacskó Dr. Oetker Zselatinfix, 3 evőkanál tejszín
15 dkg eper, 5 dkg porcukor, 1 dl tejszín

1. Az olvasztott vajat és a keksz morzsát összekeverjük, majd a tortaforma aljába tapsikoljuk. (ez tetszett Kis Mazsolának is irtóra).
2. A ricottát, az összeturmixolt epret, a kockára vágott epret és a mézet alaposan elkeverjük. A Zseléfixet feloldjuk a tejszínbe és az epres keverékbe öntjük.
3. A kekszlap tetejére öntjük az epre krémet és már mehet is a hűtőbe dermedni.
4. A tálaláshoz, az epret a tejszínt és a porcukrot turmixgéppel alaposan kikeverjük. A tortaszeletet az eperhabbal tálajuk.


Egy kis hagyomány Pünkösd


PÜNKÖSD
Pünkösd neve a görög pentekosztész ’ötvenedik’ szóból származik, ugyanis ez az ünnep a húsvétot követő ötvenedik napon kezdődik. Pünkösd a húsvét függvényében mozgó ünnep, május 10-e és június 13-a között. A magyar pünkösdi szokások a keresztény ünnephez kapcsolódnak ugyan, de mint az alábbi tiltó rendelkezések is bizonyítják, számos olyan szokás és hiedelem őrződött meg, melyek legfeljebb csak az elnevezésükben köthetők pünkösdhöz, például a csetneki zsinat határozata 1594-ben tiltotta a pünkösdi királyválasztást, táncot és játékokat. Az 1692-ből származó csíkkozmási tiltás így szólt: „Eleitől fogva régi időben is mindenkor tilalma volt a sátoros ünnepeken való táncolásnak, királynéasszony ültetésnek, mely pogányoktól maradott szokás ezután is tilalmas.” 
 PÜNKÖSDI KIRÁLY
pünkösdi királyválasztásról a középkor óta vannak adataink. A 17. század végén és a 18. század elején a huszárezredekben „májuskirályt” választottak. A közmondás is ismert: „Rövid, mint a pünkösdi királyság.” A többnyire lóversennyel vagy más ügyességi próbával választott pünkösdi király hatalma egy évig tartott. A múlt századi szokásgyűjtemény részletesen közöl egy lovasversennyel történő pünkösdi királyválasztást a Dunántúlról. A győztest és lovát virágokkal és szomorúfűzágakkal borították be. „Egy évig azután őt nevezik pünkösdi királynak. Nem kell pedig hinni, hogy ez csak valami üres czím. Járnak emellé hatalmas kiváltságok. A pünkösdi király egy évig minden lakodalomba, ünnepélyre, mulatságra hivatalos, minden kocsmában ingyen rovása van, amit elfogyaszt, fizeti a község, lovát, marháját tartoznak a társai őrizni, s ha netán valami apró vétséget követne el, azért testi büntetéssel nem illetik. Ilyen nagy úr a pünkösdi király egy álló évig” (Réső Ensel 1867: 217).
A múlt századihoz hasonló módon választottak pünkösdi királyt Pusztaszemesen az 1940-es években. A győztest és lovát virággal borították. Végigvágtatott az utcán, utána tíz-húsz fős lovas kísérte. A lovak nyakán csengő csörgő volt, kanászostorral durrogtattak, rikongattak, kurjongattak. Salgótarjánban ugyancsak a második világháború idején a pünkösdi királyjelölteknek 5–6 kilométeres távon kellett lovagolniuk, fejükön félig telt borosüveggel táncolni úgy, hogy a teremben méterenként borosüvegek voltak letéve. Akinek sikerült, az lett a pünkösdi király, első a mulatságban, vezető a legénybíró-választásban.
PÜNKÖSDI KIRÁLYNÉJÁRÁS, PÜNKÖSDÖLÉS
A házról házra járó pünkösdi szokásoknak két típusa különíthető el a 20. századi adatok, leírások alapján: az Alföldön és Északkelet-Magyarországon elterjedt pünkösdölés változatai, valamint a dunántúli pünkösdi királynéjárás, mely sokfelé még az 1960-as években is élő népszokás volt.
Az alföldi típus a szereplők számának, elnevezésének az alapján ugyancsak több változatba sorolható. Egyes vidékeken pünkösdi királynő a központi szereplő, aki ruhájával, díszeivel is kivált a többiek közül, másutt a lakodalmas menet analógiájára menyasszony, vőlegény, vőfély, koszorúslány szerepelt, s végül előfordult, hogy nem is választottak megkülönböztetett szereplőket.
Tarnamérán pünkösdi királyt és királynőt választottak. A lányok fehérbe öltöztek, a legények gyolcsinget, gyolcsgatyát vettek fel, árvalányhajas kalapban, kislajbiban mentek a lányok után. Táncoltak és énekeltek a házaknál. Pénzt és ennivalót kaptak, amit elosztottak, illetve közösen elfogyasztottak. Énekük:
Mi van ma, mi van
ma piros pünkösd napja.
Holnap lesz, holnap lesz,
a második napja.
Királyné pálcája.
szálljon a házára,
ha nem a házára,
az úr asztalára
 
Lányok ülnek a toronyba,
arany koszorúba.
Arra mennek a legények.
sárga sarkantyúba,
levenném a süvegemet,
annak örülnétek.
{7-178.} Királyné pálcája,
szálljon a házára,
ha nem a házára,
az úr asztalára.
     (Papp L. gy. 1958)
ZÖLD ÁG, ZÖLDÁGHORDÁS, MÁJFA
Pünkösdkor különféle magyarázatokkal a házakra, kerítésekre, istállókra zöld ágat tűznek. Általában a gonosz, rossz szellemek elhárításával magyarázzák vagy egyszerűen az ünnep jelképezésével, néhol pedig a lányos ház jeleként értelmezik. Zöldágként nyírfaágat, gyümölcsfaágat, leggyakrabban bodzát tűztek ki, a Dunántúlon Szent György-napkor, az ország többi részén pünkösdkor.
Martonoson pünkösd reggelére a házakat bodzaággal és pünkösdirózsával díszítették a század elején. Szajánban az ablakba, kapura tették és a pünkösd jelének tartották. Tiszaszigeten az ablakhoz, ablakpárkányhoz tűzték a bodzaágakat, ahol lány lakott. A századfordulón Dávodon azért tűztek pünkösdkor bodzát az ablakba, hogy a boszorkányok be ne mehessenek rajta.
zöldághordás pünkösdhöz kötődött egyes falvakban. Például Somogy megyéből a Magyar Népzene Tára két változatot is közöl. A szöveg is utal az ünnepre a nagycsepelyi változatban:
Jöjj átú, jöjj átú, te szép aranybúza,
ma vagyon, ma vagyon pünkösd első napja,
holnap lesz, holnap lesz a második napja.
A mi utcánk aranyos, a tietek tik sz.ros
     (Nagycsepely, Somogy m.; MNT II. 199. sz.)
PÜNKÖSDI HIEDELMEK
Pünkösddel kapcsolatos időjárás- és termésjóslásra is van példa. Gyimes-völgyben úgy tartották, ha ilyenkor esik, akkor jó termés várható. Baranyában, Palicson is mondják: „Ha pünkösdkor szép az idő, sok bor lesz.” Az eső azonban nem kívánatos, mert a „pünkösdi eső ritkán hoz jót” (Penavin 1988: 94).
Magyar nyelvterületen nincs a pünkösdnek boszorkányos jellege, mint a szláv néphagyományban. A keleti szlávoknál jellegzetes az ünnep kapcsolata a vízzel. Erre csak szórványos adataink vannak, például Szegeden egykor a lányok nemcsak nagypénteken, nagyszombaton, hanem pünkösdkor is megfürödtek a Tiszában. A pünkösdi harmattal kapcsolatosan is élt az a hit, hogy gyógyító-, varázsereje van. Turán pünkösdkor harmatot szedtek, amit a szembaj ellen tartottak foganatosnak. A zsebkendőbe szedett harmatot pedig a szeplő ellenszerének. Turán a falon függő szentkép elé virágokat is tesznek, például vadbodzát, ha valaki beteg, ebből főznek neki teát.
Mint minden nagy ünnepen, ilyenkor is tiltották az állatok befogását és a kenyérsütést is.





2012. május 25., péntek

Egy kis hagyomány Orbán napja


MÁJUS 25. ORBÁN NAPJA
Orbánt a néphagyomány a fagyosszentek közé sorolja. Az Orbán-napi hideg a szőlőnek árt a leginkább, ezért sokfelé szobrot emeltek számára a szőlőben, és Orbán-napon körmenetben keresték fel. A szőlőtermelő falvak a szőlőhegy védelmét és a bő termés biztosítását várták tőle. Az Ipoly mentén Urbánkának nevezték, tiszteletére kőszobrot vagy kápolnát emeltek. A Nyitra menti falvakban körmenetben keresték fel a szobrot, s ha jó idő volt, megkoszorúzták, de rossz idő esetén kövekkel dobálták meg. Topolyán Orbán tiszteletére a nagyobb szőlősökben szobrot állítottak, volt, ahol fatörzsből vagy szalmából készítették. Jó idő esetén egész nap óbort ittak, és Orbán szobrát vagy az őt jelképező tárgyat borral locsolták, dicsérték. Rossz idő esetén szidták, köpködték, locsolták, pálcával verték, a szalma vagy fa Orbán-jelképet elégették (Borus 1981: 53).
Adonyban virágokkal és zöld ágakkal feldíszített kápolnában tartották az Orbán-napi misét. Ezekből a virágokból mindenki igyekezett egy keveset a présházba vinni, abban a hitben, hogy az Orbán-napi szentelt virág megvédi az épületet a villámcsapástól (Lukács 1988: 104).

2012. május 23., szerda

Sárga virágpor


Nemes Nagy Ágnes: Tavaszi felhők 

Bodzavirágból, bodzavirágból

hullik a, hullik a sárga virágpor. 
Fönt meg a felhők szállnak az égen,
bodzafehéren, bodzafehéren. 
Szállj, szállj felhő,
pamacsos,
hullj le, te zápor
aranyos,
hullj le, te zápor,
égi virágpor,
égen nyíló bodzavirágból. 



Bodza

Fekete bodza, fái bodza. Sambucus nigra L.  A bodzafélék (Caprifoliaceae) családjába tartozó, mindenhol
elterjedt, helyenként nagy állományban termő cserje vagy néha fa. Levele páratlanul szárnyasán összetett, rendszerint 5 levélből áll. A levélkék hosszas tojásdadok, kb. 10 cm hosszúak, kihegyezettek, fűrészes fogúak. Virágzata az ágak végén álló, szétterült, dús virágzatú bogernyő. A virágok aprók, sárgásfehérek, jellemző, kellemes illatúak; május—júniusban nyílnak. Termése 6—8 mm átmérőjű, gömbölyű, feketéslila színű, lilásvörös vagy zöld nedvű, három csontáru bogyó. íze édes-savanykás A bodzának üdén nyíló virágzatát és az érett termését kell gyűjteni. A bodzavirág gyűjtését és megszárítását nagyon gondosan kell végezni, hogy az eredeti szép világossárga színét megőrzött áru váljék belőle. A virágzatokat a legrövidebb kocsányrésszel kell gyűjteni, nehogy az úgyis felesleges, hosszú kocsányok még a megszárítást is hátráltassák. Tehát közvetlenül az elágazások kezdeténél kell a virágernyőket a kocsányról lecsípni. A virágzatokat minél rövidebb időn belül meg kell szárítani, mert ez a biztosítéka az eredeti világos színük megőrzésének.
 A friss virágot nem szabad a gyűjtőzsákba erősen begyömöszölni, mert összezúzódik, s amikorra megszárad, már meg is barnul. A huzamosabb ideig zsákban vagy halomban tartott, befülledt virágokból sem lehet már szép, világos színű árura számítani.
Teája hűléses betegségekben használt izzasztó, vizelethajtó, köhögéscsillapító, vértisztító és enyhe hashajtó hatású. A bodzavirágtea sok embernek mindennapi reggeli vagy üdítőitala is, mert íze kellemes, még melegít is. A bodzavirág borban áztatva annak muskotályszerű ízt kölcsönöz. A bodzabogyót érett állapotban kell gyűjteni. Szintén fürtösen kell szedni és ugyancsak felaggatva megszárítani. Szárítható napon is; nagyobb arányú gyűjtésnél pedig téglagyári szárítót célszerű igénybe venni.
A bogyót „borsszárazra" kell szárítani, majd a kocsányokról lemorzsolni. A bogyókhoz hullott kocsánytöreket többszöri átrostálással lehet eltávolítani. A friss bogyóból készült lekvárt, kipréselt nedvet vagy a száraz termésből készült teát enyhe hashajtóként, izzasztóként és vizelethajtóként használják. A bogyókból bort és pálinkát is készítenek.
A bodzacserje levele (Symbuci folium) cseranyagot, gyantát, szambucin-alkaloidát, szambunigrin kéksavat, valamint A-provitamint tartalmaz. Teáját reumás bántalmak ellen, továbbá vizelethajtónak, izzasztónak, és lázcsillapítónak használják. Koszorúér-betegségben szenvedők időnkénti légszomjának csillapítására is ajánlják.

Forrás:
RÁPÓTI JENŐ — ROMVÁR Y VILMOS: Gyógyító növények, Medicina Könyvkiadó Rt. • Budapest, 1997. 90-92.p.

De nem csak ezért imádom a bodzát. régi, régi gyermekkori emlékek kötődnek hozzá! Mikor kislány voltam és a nagyszüleimnél nyaraltam a nagymamám nagyon sokszor készített nekünk bodza szörpöt. Abba a szerencsés helyzetben voltak, hogy két erdő csík között laktak és az erdő szélében gyönyörű bodzabokrok voltak. Persze, akkor még nem járt arra annyi autó és bátran lehetett szedni.
Muskotályosan bódító illata semmihez nem fogható. Amikor találkozik a cukorral, vízzel és a citrommal akkor egy olyan életvíz kerekedik belőle, hogy esküszöm, még a súlyos betegeket is meggyógyítja.
No ennek és az emlékeknek én sem tudtam ellenállni. Hála istennek az anyukám kertjében van egy hatalmas bodzabokor, vagy inkább fa. Megdézsmáltam és mindenféle finomat készítettem belőle!

Elsőnek talán a bodzaszörp jöjjön!

Hozzávalók:
kb 10 darab nagy bodzavirág alaposan megmosva és lecsepegtetve, 1 kg cukor, 1 kisebb citrom felkarikázva, 30 g citromsav, 1,5 l víz

1. A cukrot a vízbe szórjuk és felforraljuk. 
2. Majd egy fazékba tesszük a bodzavirágokat, citromsavat és felkarikázott citromot a forró cukorsziruppal felöntjük. Hűlni hagyjuk, majd letakarva sötét helyen 3-4 napig érleljük.
3. A szörpöt sűrű szitán leszűrjük, majd légmentesen zárható üvegekbe tesszük. Hűtőben tárolva 6 hónapig eláll. Fogyasztáskor az 1:4 arányban ajánlott hígítani.



Bodzapalacsinta

 


Szerintem az a tuti benn, hogy nem lesz belőle egy raklappal, és még is olyan finom, hogy azonnal be kell keverni még egy adagot! ;-))))))))))

Hozzávalók:
2 egész tojás, 1 tojássárgája, 12 dkg liszt, 1 csipet só, 1,5 dl fehérbor, 2 evőkanál tejszín, 50 g kristálycukor, porcukor a szóráshoz, vaj a sütéshez
4 nagy bodzavirág

1. Az egész tojásokat, tojássárgájákat elhabarjuk a sóval,cukorral, hozzáadjuk a lisztet, hogy jó, sűrű palacsinta tészta legyen.
2. A tésztához öntjük a bort és a tejszínt. 15 percig pihentetjük.
3. Majd pici vajat teszünk a serpenyőbe, beletesszük a bodzavirágot, merőkanállal tésztát merünk rá, hogy szépen befedje a virágot. 

Levágjuk a felesleges zöld szárat. Megfordítjuk a palacsintát és készre sütjük.
4. Papírtörlőre szedjük a palacsintákat, majd porcukorral meghintve tálaljuk. 

2012. május 22., kedd

Jelentem FRONT van!!!

Tudom, tudom, ezt most bárki megmondaná, hogy ma tényleg front van. Kettős front!!! De én ezt már napokkal korábban tudtam. No, nem az időjárás előrejelzésből. Hanem mert van egy saját "levelibékám". Igaz nem az üvegben tartom, mint a mesekönyvben. Az én kis időjósom a kisfiam.
A forgatókönyv ezeken a napokon mindig ugyanaz!
Már napokkal korábban tudom, hogy valami front jön, mert olyankor, mintha kicserélnék. Az a bizonyos sajtkukac egyszerűen beleköltözik a popijába. Olyan izgága, hogy, szerintem a kis lábacskáiba ezeken a napokon, minimum 200 km-t beleteker. De ez még rendjén is volna, hiszen olyan akár egy Duracell nyuszi. De aztán a kis fülébe beleköltözik a a süket, ahogy apa mondja.
A nap csúcspontja mindig az este. A vacsora rendszerint minimum 30 percet késik. (no nem mintha, minden szigorú menetrend szerint zajlana, de ennyit biztosan kérleljük). Kis Mazsola ilyenkor akkora játékban van, hogy nem lehet vele beszélni. Ma éppen a babakocsiját tolta fel és alá az udvarban, miközben hangosan kacagott és kacagott az egész család vele. Mókás volt. Ki sem látszódig a kocsi mögül Mazsola, de csak szaladt, szaladt.
Hiába kérleltük, könyörögtünk, cseleztünk mindenfélével, Mazsola nem akar hallani! De tényleg nem. Alkalmi süket a drágánk!
Majd aztán, mikor elfogy az a bizonyos cérna a hónunk alá csapjuk és felvisszük a lakásba, hangos sírásba és hisztizésbe kezd. Oly annyira, hogy a fél utca hallja!
Majd aztán a lakásban tovább folytatja a sírást és a hisztit! Hiába bűvészkedünk akármivel is nem használ semmi! Anya táncol, énekel, komédiázik, ugra-bugrál. Kis Mazsola csak sír és sír.
Az első pár front után rájöttem, hogy ekkora már olyan fáradt a mi kis angyalkánk,  hogy azért nem használ semmiféle produkció. A fürdés, mint olyan természetesen kimarad. Gyorsan pizsibe öltöztetjük, majd bebújunk az ágyba és már alszunk is. Nem kell könyörögni, becsukja a kis szemeit és már alszik is.
Ma már pontosan tudom, hogy valami komoly időváltozás jön ilyenkor, vagy erős szél.
Így volt ez ma is. Remélem jön az eső!!!

2012. május 20., vasárnap

Good Food május Újra :-)))

Hiába nem tudtam ellenállni a magazinnak és találtam benne újabb és újabb recepteket.
Ezt azért szeretem, mert nagyon gyorsan elkészül, mégis különleges! Egy jó nagy tányér saláta és már teli is a pocak!!!

Thai csirkefalatok édes chili szósszal


( a magazin 19. oldalán pompázik)

Hozzávalók:
2 nagy csirkemell kockákra vágva, 1 durvára vágott fokhagyma, egy darab (kb 2 cm-es) durván felaprított gyömbér, 1 kis fej vöröshagyma apróra vágva, 4 evőkanál koriander + néhány ág a díszítéshez, 1 durvára aprított zöld chili kimagozva, 2 evőkanál olivaolaj, édes chiliszósz, citromgerezdek, apróra vágott vöröshagyma, vörös chili a tálaláshoz

1. A robotgép segítségével össze a csirkét, a fokhagymát, gyömbért, hagymát, koriandert és a chilit, alaposan sózzuk, borsozzuk. Formáljunk belőle 6 kis húsgombócot.
2. Melegítsük fel a serpenyőben az olivaolajat, és közepes lángon süssük a húspogácsákat 6-8 percig, hogy mindkét oldaluk szép aranybarna és ropogósra  piruljon.Tálaljuk melegen édes chiliszósszal, citromgerezddel, vöröshagymával és vörös chilivel.

Saját tapasztalataim:
Sajnos nem volt itthon korianderem, de bevallom nem is szeretem a zöld koriander ízét. Így inkább a friss metélőfokhagymával pótoltam.
Édes chili szószt pedig már a múltkor bevált receptem szerint csináltam házilag;-)))))))

2012. május 19., szombat

Good Food május

Egy igazán gyorsan elkészíthető étel és ráadásul még szuper finom is!!! Hamarosan tényleg beindul a padlizsán szezon és akkor aztán jaj nekem , no meg a padlizsánoknak is!!

Padlizsános kuszkusz


(az újság 21. oldalán pompázik)

Hozzávalók:
1 nagy padlizsán 1 cm-es szeletekre vágva, 3 evőkanál olaj, 140 g kuszkusz, 250 ml zöldségleves alaplé, 200 g koktélparadicsom félbevágva, egy marék mentalevél durvára felaprítva, 100 g kemény kecskesajt felkockázva 1/2 citrom leve

1.melegítsük elő a sütőt grill fokozaton. Tegyük a padlizsánokat a tepsibe, kenjük meg olajjal és sózzuk, borsozzuk az egyik felüket, majd tegyük a sütőbe 15 percre, majd forgassuk meg őket. Kenjük meg szintén olajjal és sózzuk, borsozzuk meg ezt az oldalukat is. Süssük szép aranybarnára és puhára.
2. Közben tegyük a kuszkuszt egy nagy tálba, öntsük rá az alaplevet (forró), fedjük le és hagyjuk állni 10 percig. Keverjük össze a paradicsomot a a menta levéllel, kecskesajttal és a maradék olajjal. Lazítsuk fel a kuszkuszt egy villával, és keverjük bele a padlizsánt, a paradicsomos keveréket és a citromlevét.

Hmm isteni. Már egy kicsit kitekint a nyári ízekre. Megindult a nyál elválasztásom, ha a grillezett padlizsánra gondolok!

Mi a kuszkusz?


A kuszkusz Észak-afrikai, eredetileg házilag készített specialitás. Búzadarát és lisztet összegyúrnak, majd forgatják,rázzák , formázzák, amíg gömbölyű kis golyócskák nem lesznek belőle. Pici olajjal meglocsolják. Mivel ez igen hosszadalmas munka, ezért  ehhez összegyűltek az asszonyok és közösen készítették el. Országonként változik a felhasznált alapanyagok sora. Lehet készíteni paradicsommal, sáfránnyal, csípős szósszal. Különleges edényt használnak az étel elkészítéséhez : alul fő a hús a zöldségekkel, fölötte pedig egy lyukacsos részben párolódik a gabona.
Ma már inkább a mindenhol készen vehető gabonát választják. 
Vízben meg lehet főzni, vagy gőzben párolni amíg megpuhul. Ha felforraljuk a vizet és beleöntjük, kb negyed óra állás után külön főzés nélkül is elkészíthető.
 
Felhasználható  köretként, levesbetétként, salátákkal, mártásokkal is fogyasztható.


Én speciel a helyi DM-ben vettem. Ott mindig elérhető, de lehet, hogy érdemes lenne valamelyik webshopban megnézni!


2012. május 18., péntek

Good Food május

Kicsit hűtlen lettem a Good Food magazinhoz. No nem azért, mert másik újságból, szakácskönyvből főztem, hanem azért, mert csak a saját receptjeimből válogattam.
De rájöttem, hogy sokkal izgalmasabbak receptek vannak ebben a szuper újságban!
Egy igazi nagy ágyú, egy szuper laktató leves! Erre még a megrögzött fogyókúrázók (lásd én) sem mondhatnak semmi rosszat! Na, jó a levestészta lehetne teljes kiőrlésű, de az az édes kis kagyló tészta ellenállhatatlan benne!

Minestrone 

(a magazin 32. oldalán pompázik!)

Hozzávalók 4 személyre:
1 evőkanál extra szűz olivaolaj, 1 közepes fej hagyma apróra vágva, 2 szál szárzeller, felszeletelve, 1 gerezd fokhagyma finomra vágva, 1 szál sárgarépa kockákra vágva, 850 ml szárnyasalaplé, 2 nagy szem paradicsom, nagyobb darabokra vágva, maréknyi parajlevél felaprítva, 1 kis konzerv (400 g ) vörös vesebab leöblítve, 1 marék kagylótészta, 1 kisebb cukkini kockákra vágva, 2 evőkanál friss bazsalikom levél

1. Egy nagyobb lábosban forrósítsuk meg az olajat. Adjuk hozzá a hagymát, a szárzellert, a fokhagymát és a sárgarépát. Pároljuk kb. 5 percig, amíg a zöldségek megpuhulnak.
2. Öntsük fel a szárnyasalaplével. tegyük bele a paradicsomot, a konzerv babot, parajt, és a tésztát. Forraljuk fel és lefedve kis lángon főzzük 10 percig.
3. Adjuk hozzá a cukkinit, és lefedve főzzük további 5 percig. A tűzről levéve adjuk hozzá a bazsalikomot, sózzuk borsozzuk ízlés szerint.

Saját tapasztalatok:
Nekem illetve a levesnek nem volt elegendő 1 evőkanál olaj, tettem hozzá még egyet!
A leves egyszerűen szuper! Eddig még soha nem főztem szárzellert, de most már tudom, hogy REMEK!!! Mindenkinek ajánlom!



2012. május 17., csütörtök

Igazi magyar EPER



Az út mellett árulták. Az volt ki írva FINCSI MAGYAR EPER! Tényleg az volt. Bánatomba megettem a felét, miért? No, de ne szaladjunk ennyire előre!
A feléből sütöttem finom sütit, méghozzá egy muffint. Az eredeti recept a 2010. nyári Stahl magazinban volt. Picit alakítottam rajta.

Joghurtos, epres muffin


Hozzávalók:
10 dkg margarin, 10 dkg fehér csoki kis kockákra vágva, 20 dkg eper kis kockákra vágva, 25 dkg liszt, 1 kávéskanál sütőpor, 1/2 kávéskanál szódabikarbóna, 1 csipet só, 1 dl tej, 10 dkg joghurt, 15 dkg cukor, 1 tojás, 1 citrom reszelt héja

1. A tésztához a margarint felolvasztjuk, majd ha kissé meghűlt akkor hozzáadjuk a tejet, joghurtot és legvégül a tojást, jól összehabarjuk.
2. Az összevágott epret 1 kanál liszttel (amit a 25 dkg lisztből vesztünk el) és a reszelt citromhéjjal összekeverünk.

3. A lisztet, a fehér csoki kockákat, a sütőport, a szódabikarbónát, a sót és a cukrot összekeverjük.
4. A folyékony hozzávalókat (olvasztott margarin, tojás, tej, joghurt) és a száraz hozzávalókat (liszt, sütőpor, szódapor, só, cukor, csoki) fakanállal gyorsan eldolgozzuk, nem kell tökéletesen simára.
5. Egy 12 horpadásos muffinformát kibélelünk papírkapszlival és a tésztánk felét szétosztjuk a mélyedésekbe.
A maradék tésztához keverjük a lisztes, citromhéjas epreket és a muffinokra kanalazzuk.

6. Majd a 200 fokra (gázsütőben 6-os fokozat) előmelegített sütőben 25 perc alatt készre sütjük.



Hogy miért is ettem meg a maradék epret? Ajajaja.

Miközben ágyaztam Kis Mazsolának egyszer csak észrevettem, hogy az ágy takaróján van egy szép nagy tintafolt. Azon az ágytakarón, amit varrtam neki. Próbáltam kimosni, de sajnos nem sikerült!!! Szomorú vagyok. Ennek látta kárát a maradék eper!

Vége egy korszaknak 2. rész

Tényleg vége...
Nagy nagy izgalommal feküdtünk le aludni apával. Sokáig csak néztem a plafont és vártam. Valahol a szívem mélyén azt hittem, hogy Kis Mazsola majd hamarosan felébred és szól: Anya gyere! Odaveszem magunkhoz és hármacskán alszunk reggelig (pontosabban Kis Mazsola alszik, mi apával az ágy deszkáján billegve várjuk a reggelt, mert Kis Mazsola a 2 m széles ágyunkról is kitúr minket:-))))))
Továbbá lelki szemeim előtt láttam, hogy az éjszaka kellős közepén az egész család kiságyat szerel, mert Kis Mazsola mégis csak inkább abban aludna.
Ezen kósza gondolatok jegyében valamikor a kiságy szerelés és az ágy szélén alvás képzelt pillanatai között elaludtam......
Majd jóval később (reggel 6 órakor) arra ébredtem, hogy:
- Anya GYERE!!!! ( a várva várt hang:-))))
Azonnal pattantam ki az ágyból és rohantam az én kis (ösztönösen akartam írni, hogy babámhoz!!!) fiamhoz. Majd konstatáltam, hogy reggel van. Szorosan magamhoz öleltem és vittem magam mellé az ágyba, összebújtunk és  (igen) Kis Mazsola szopizott egy kicsit és mi édes kettesben aludtunk tovább. Ó, áldott mennyország!!!

Nos, igen vége van egy korszaknak, Kis Mazsola már nem kiságyban alszik, hanem az ő saját "nagyágyában".
De azt hiszem ami, nem változik, míg élek, hogy Ő az én "KISFIAM"!!

2012. május 16., szerda

Vége egy korszaknak!!!

A történek kb egy fél éve kezdődött, mikor az okos szülők (mármint mi) kitalálták, hogy Kis Mazsolának kell egy nagyobb ágy, mert a mi drága kisfiúnk igen csak megnőtt és megszorul a kiságyában (néha). Hiába azt hiszem örökölte apa méreteit, mármint a magasságát (a többiről nem nyilatkozom:-))))))
Elmentünk a helyi bútorboltba, ahol készséggel álltak rendelkezésünkre és rengeteg szebbnél szebb ágyikót mutattak. De a mi csimotánknak egy bizonyos ágyikó mellett álldogált kitartóan! Nagyon szép ágyikó mondhatom, egy tuti matrac bele és kész is az új fekhely Kis Mazsolának.
Így is lett, éppen a szülinapjára kis is szállították és össze is rakták (tényleg gyorsan és szuperül ment minden).
Ez idáig. Kis Mazsola azonban nem akart ebben az új ágyikóban aludni még sem. Hiába szorult meg, hiába lógott ki a kezecskéje, lábikója, nem cserélte le a biztonságos kiságyát.
Teltek-múltak a napok, hetek hónapok, semmi változás. Kis Mazsola nem akart másik ágyban aludni!!
Az anyukám folyton rágta a fülemet, hogy mikor altatom már a másik ágyban, tegyem csak oda egy este, majd megszokja!!! De nekem valahogy nem volt szívem ezt tenni. Csak türelmesen vártam, pontosabban vártunk!
Egyik délután (csodával határos módon) Kis Mazsola aludni ment, már hónapok óta nem alszik délután :-((((
Láss csodát az új ágyban érte az álom és békésen szundikált ott 2 órát. Én persze szépen körbe barikádoztam macikkal, párnákkal, nehogy leguruljon, és 5 percenként benéztem hozzá. (közben élveztem a lopott órákat;-))))))
Ettől felbátorodva javasoltuk neki, hogy aludjon már ott éjszaka is. Persze NEMET mondott rá.
Aztán az este vacsora után közölte apával, hogy akkor menjünk és szereljünk még egy kicsit fürdés előtt. No gondoltam én addig szépen eltakarítom a konyhai romokat.
Aztán furcsa zajokra lettem figyelmes. Kis Mazsola megszerezte apa imbusz kulcsát a fürdőszobából. No nem azért mert ott tartjuk, hanem mert én kimostam a nadrágzsebbe. Fő a higiénia!!
Aztán a kulccsal a kezében beviharzott a szobájába és a kiságya szerelésébe kezdett. hangos nyögések és erőlködések közepette elkezdte szétszedni az ágyát!!! (hiába a genetika az genetika, lehet, hogy már a pocakba is szerelt és csavarhúzóval a kezében jött a világra, csak az orvos elvette tőle, nehogy megijedjek!!!)
Erre apa figyelmeztette, hogy akkor teljesen szétszedjük és már nem is rakjuk össze, neki a másik nagy ágyban kell aludnia. Először nem értette, egyre csak kérdezgette:
- Miért a nagy ágyba kell aludni? Miért nem rakjuk össze a kiságyat?
Közben én kaptam az alkalmon és felhuzatoltam neki, feltettük a feje felé a szúnyoghalót.
Egyszer- kétszer még elmondtuk neki fürdés közben, hogy ma már a nagy ágyban fog aludni. De nem is igen foglalkozott vele.
Aztán eljött az alvás ideje. Mesemondás, simi, beszélgetés és szépen elaludt velünk a hálószobában, majd átvittem a saját szobájába az Ő SAJÁT NAGY ÁGYÁBA. Kíváncsian várva, hogy mikor ébred és mondja:
-Anya gyere!!!!!


Aztán, amikor mi is lefeküdtünk apával aludni, megbeszéltük, hogy ezzel lezárult egy korszak Kis Mazsola és a mi életünkbe is.

Folyt. köv.
Vajon a helyén alszik Kis Mazsola? Meddig alszik? Estleg az éjszaka közepén össze kell-e szerelni a kiságyat? Ezek a kérdések jártak a fejünkben.....

Egy kis hagyomány


MÁJUS 16. NEPOMUKI SZENT JÁNOS NAPJA
A hajósok, dereglyések, hídvámosok, vízimolnárok védőszentje volt. Tiszteletére valóságos vízi körmeneteket rendeztek. Baja városában az ún. Jánoska-eresztést eleinte csak a vízimolnárok ünnepelték. Estefelé kihozták a szent szobrát, zöld ágakkal, templomi zászlókkal, fáklyával, égő gyertyákkal dereglyére vagy kompra vitték, és egy feldíszített emelvényre állították. A dereglyét kivilágított, feldíszített csónakok követték. A vízi körmenet evéssel-ivással, mulatsággal fejeződött be a főtéren.
A mohácsi kompot ugyancsak feldíszítve, kivilágítva, a szent szobrával eresztették le a révig (Bálint S. 1977: I. 379).

Forrás

2012. május 15., kedd

Jövőre jobban sietek...

Igen, igen, Szervác, Pongrác és Bonifác keresztbe tett az akác projektnek!
De azért nem teljesen!!!!! Gyűjtöttem egy keveset belőle, szárítottam teának és készítettem szörpöt is! Hmmmm



Fehér akác. Robinia psevdoacacia L. A hüvelyesek (Leguminosae) családjába tartozó, Észak-Amerikából származó közismert fa, amely nálunk is kisebb kisebb nagyobb erdőségeket alkot, utak mellé és házak köré is szívesen ültetik. Fája sokféleképpen hasznosítható, májusban nyíló illatos virágai pedig nem csupán jó méhlegelőként, hanem gyógyteaként is megbecsültek.
Az akácvirágot üde nyílásban, a fürtöktől lefosztva kell gyűjteni. Csakis a fáról szedett és gondosan megszárított, eredeti fehér színű virágokból álló áru értékesíthető. Az elnyílottan lehullott, a fák alól felsepert
virágok értéktelenek, mert illatukat és tetszetős színüket már elveszítették. Kb. 5 kg frissen gyűjt fürtjeiről lefosztott virágból lesz 1 kg száraz áru.
A drog (Robiniae vagy Acaciae flos) robinin- és akaciinglikozidát, robigenin-kámfort, kevés illóolajat, heliotropint, linaloolt és még többféle aromás anyagot tartalmaz. Az akácvirág teája köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, a túlzott gyomorsavképzést megakadályozó hatású. Teakeverékekben íz javítóul is alkalmazzák. Aromás anyagait az illatszer ipar hasznosítja. Az akácfa kérgének főzetét helyenként gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély ellen használják.
A kéreg alkalmazásában óvatosság ajánlatos, mert robin és fazin nevű mérgező fehérjéket is tartalmaz!

Forrás
Rápóty Jenő - Rom Vári Vilmos: Gyógyító növények Medicina Könyvkiadó Rt. • Budapest, 1997 . 70-71.p.
Dolgozik a kis méhecske!


Akác szörp



Hozzávalók:
8-10 darab akácvirág alaposan megmosva, 4,5 liter víz, 50 dkg kristálycukor, 1 citrom leve és 1-1 narancs és citrom felszeletelve, 1 csipet só

1. A vízben feloldjuk a kristálycukrot, hozzáadjuk a citrom levét, majd egy 5 literes dunctos üvegbe tesszük
2. Az üvegbe tesszük a szeletelt citrus karikákat és a akác fürtöket.
3. Egy éjszakára hűvös helyre.

Hmm, behűtve isteni ital!


2012. május 13., vasárnap

Good Food

Igaz, hogy ez a muffin recept még az április számban van bent, de ezt mindenkinek ki kell próbálnia. Annyira finom és annyira gyorsan elkészül, hogy még egy sok fogásos vasárnapi ebédhez is érdemes kipróbálni.

Csokoládés muffin forró csokiszósszal
(az újság 81. oldalán pompázik)


A receptben 6 db muffinhoz írják a hozzávalókat, én rögtön dupla adagot sütöttem!

Hozzávalók:
2 evőkanál kakaópor, 200 g liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1 teáskanál szódabikarbóna, 100 g porcukor, 200 ml tej, 2 tojás, 4 evőkanál olaj,
600 g alacsony zsírtartalmú csokiöntet, 50 g darabokra tört keserű csoki

1. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra (gáz 5-ös fokozat). A recept szerint ki kell olajozni a muffin formákat és  papírkapszlit tettem a mélyedésekbe. Szitáljuk a kakaót egy megfelelő méretű edénybe, adjuk hozzá a lisztet, sütőport, szódabikarbónát, porcukrot és keverjük alaposan össze. Készítsünk a közepébe egy mélyedést.
2. A tejet, tojásokat és az olajt habarjuk alaposan össze, majd öntsük a mélyedésbe, majd keverjük össze lágy tésztává. Kanalazzuk a mélyedésekbe és süssük 15 percig, amíg megemelkedik és tapintásra szilárd. Melegítsük fel a csokiszószt és adjuk hozzá a csokoládét, majd tálaláskor öntsük a süteményre.


2012. május 12., szombat

Egy kis hagyomány Szervác, Pongrác, Bonifác


MÁJUS 12., 13., 14. PONGRÁC, SZERVÁC, BONIFÁC (FAGYOSSZENTEK)
A szentek legendája és az időjárással kapcsolatos megfigyelés között nincsen összefüggés, a néphagyomány azonban teremtett. Topolyán úgy tartották: „Pongrác kánikulában subában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szunyogok – ezért haragusznak ránk emberekre és évről-évre visszajönnek, hogy bosszantsanak bennünket” (Borus 1981: 53). Berettyóújfalusi rigmus szerint: „Szervác, Pongrác, Bonifác megharagszik, fagyot ráz” (Sándor M. 1976: 223). Nagydobronyban úgy tartották, ha fagyosszentekkor nagy a hideg, akkor rossz termés várható. Zagyvarékason úgy vélték, ha fagyosszentekkor nincs felhő, akkor sok bor lesz (Pócs 1964: 33). A Drávaszögben, Vörösmarton erről regula szól:
     Sok bort hoz a három ác,
Szervác, Pongrác, Bonifác,
Ha felhőt egyiken se látsz!
     (Lábadi 1988a: 300)
Ferencszállási mondóka, ugyancsak a szőlővel kapcsolatos:
     Szervác, Pongrác, Bonifác; mind a fagyosszentök,
Hogy a szöllő e ne fagyjon füstöljetnek kendtök!
     (Bálint S. 1980b: 275)
Az Ipoly menti néphit szerint a fagyosszentek után következő Zsófia is hozhatott fagyot. Ipolybalogon mondogatták
Pongrác, Szervác, Bonifác,
Zsófia is lehet gyász.
     (Csáky 1987: 149)
A földművelő munkában a fagyosszenteket többnyire megvárták, és csak utána ültették az uborkát, babot, paradicsomot.

2012. május 10., csütörtök

Internet mérgezésem van

Azt hiszem mérgezésem van. Internet és számítógép mérgezésem. Az elmúlt hónapban (hónapokban) naponta lógtam a neten. Megnéztem a leveleimet, a facebook rajongó lettem, és a iwiwt sem hanyagoltam. Olvasgattam, keresgéltem. Ja és blogot írtam, barkácsoltam, sütöttem, főztem szinte minden nap.
Az igazat megvallva, mindezt éjszaka csináltam. (mikor máskor?!) Hiszen ekkor csend, béke és nyugalom vett körül. Kis Mazsola már az igazak álmát aludta, apa néha tv-t nézett mellettem, néha irodai munkáit végezte, vagy aludt. Volt, hogy hajnali 2 óráig dolgoztam. Csendben bebújtam az ágyba és gyorsan, sokat aludtam.
Aztán a múlt héten valahogy elfáradtam, már nem volt kedvem bekapcsolni a gépet sem. Este, mikor Kis Mazsola aludni ment, én is aludni mentem. Be kell, hogy valljam nagyon élveztem Nagyon jó volt a tyúkokkal (na jó a kicsit késői tyúkokkal este 10-kor) aludni menni. A gép közelébe se menni, nem éjszakázni, nem éjszaka "dolgozni". HŰŰŰŰ, de jó volt.
De ma valahogy máshogy volt. Számos csuda jó dolog  jutott eszembe....
Közben kézhez kaptam a GOOD FOOD májusi száma. Megint egyszerűen szuper. Már alig várom, hogy a konyhába jussak és főzhessek.
Dúl a gyógynövény szezon: kamilla, pásztortáska, akác....
Kis Mazsolának bababoltot készítek...
Nyári konyhát és pihenőt csinosítunk mamival....
Folytatódik a kertness....
A nagyi receptjeiből is számos még kipróbálásra vár...


MHK!!!! AZAZA MUNKÁRA HARCRA KÉSZ!!!!



2012. május 3., csütörtök

Kell egy kis áramszünet...

Áramszünet az mindenkinek kell, nem hiába énekelte ezt meg már a Hős-korban Hofi is. 
Ez így van, és ezt mi szigorúan be is tartottuk. Kellenek olyan napok ilyen szuper időben, amikor annak segít az ember, aki nem csinál semmit. Sokáig alszik reggel, kényelmesen megreggelizik pizsiben. Megissza a kávéját, majd komótosan felöltözik és nyakába veszi a környéket és kirándul egyet, valahol a semmi közepén süt egy kis (sok) finom házi szalonnát ebédre, csak is a jó koleszterin szint miatt. Majd az árnyékban kényelmesen elnyújtózva ejtőzik egy kicsit, megvárva míg a hőség elmúlik.....
ÓÓÓ, álom álom édes álom!!!
Nos a fenti sztori nálunk kissé máshogy alakult. Sokáig aludni, no ez még csak, csak, mert Kis Mazsola rendkívül rendes gyermek, mert reggelente nem hatkor ébred, hanem 8-9 óráig alszik. A reggeli az pizsiben van. De csak azért, mert Mazsola baba ébredés után azonnal elhagyva az ágyat rohan játszani és nekünk, valahogy nincs időnk felöltözni. A reggeli az általában gyors vágtában történik és hosszas alkudozások után. A kávéról már nem is érdemes beszélni, mert az futtában vagy állva a konyhapult mellet kerül elfogyasztásra. Öltözködés, na az aztán a gyors menet. Kis Mazsolát felöltöztetni, persze nem, mert nem tetszik a ruha, nem óhajt pelust cserélni, szaladgál csupaszon a lakásban előlünk. Aztán mikor végre sikerül a mű, Ő már azonnal menni is akar lefelé az udvarra. Így nekünk ( szegény szülőknek ;-))))), marad a sietve magunkra kapkodás műsorszáma. Autóba ülni, autózni persze szeret, na hál istennek abban hiba nincsen. (nos igen még autóval kirándulunk csak, az állatkerti séta volt eddig a leghosszabb utunk)
A szalonna sütés is nagyon bejött neki, igaz, hogy közben inkább mindenféle egyébbel foglalkozott (szaladgálás fúrás-faragás), de az evés már tetszett neki. Ebéd utáni ejtőzés helyett az árnyékban rúgtuk inkább a bőrt hármasban. 
Szóval tényleg igazán szép és mozgalmas napunk volt. Nem cserélném el az első változatra semmi pénzért, hiszen az élettől kaptuk Kis Mazsolát ajándékban és vele eltöltött minden nap szintén ajándék és boldogság is egyben.